Yirmilik Diş Eti Şişmesi

Yirmilik dişler birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Genelde oldukça sancılı çıkan hatta çıkarken diğer dişlerin dizilişini bozabilen bu diş, çoğu zaman çekilmek zorunda kalır. Zira iltihap yapması ya da ağızdaki konumu doğru olan dişleri yamultmaya başlaması çok olasıdır. Yirmilik dişin kendini en çok hissettirdiği durumlardan biri de diş eti şişmesidir. Yirmilik diş eti şişmesi, en az diş ağrısı kadar kişiyi rahatsız eden bir olaydır. Yirmilik diş eti şişmesinin en yaygın sebebi, yirmilik dişin çıkarken damağı yarmasıdır. Hasar gören damak iltihaplanabilir ve bu da diş eti ve damakta şişlik ile acıya yol açar.

Yirmilik Diş Eti Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yirmilik diş eti şişmesi için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunların içinde hekimlerimizin en çok tercih ettiklerinden biri hastalara ağrı kesici ve iyileştirici özelliği bulunan bir ilaç vermektir. Aslında hiçbir hekim ilaç vermekten hoşlanmaz ancak ağız iltihapları hem hastaya çok acı verir hem de en kısa sürede tedavi edilmezlerse çok daha kötüye gidebilirler. Bu sebeple ağrı kesici etkileri de bulunan ilaçlar, hekimlerimiz tarafından sıkça tavsiye edilir. Ayrıca ağızda iltihap varken fazla acı ya da asitli yiyecek içecekler tüketmemeleri konusunda hastalarımız uyarılır. Bu tarz besinler tüketmek onların canını daha çok yakacağı gibi, iltihaplı bölgeyi tahrip etme ihtimali de vardır.

Yirmilik Diş Eti Şişmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yirmilik diş eti şişmesi yaşayan birçok hastamız dişlerine dokunmayı bırakmaktadır. Ancak bu oldukça yanlış bir tutumdur. Biz, hastalarımıza ağız temizliklerine devam etmelerini tavsiye ederiz. Elbette iltihaplı bölgeye karşı daha yumuşak ve tahribattan kaçınacak şekilde bir temizlik yapılmalıdır. Ancak diş fırçalama gibi alışkanlıklarını sürdürmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Diş temizliği düzenli olarak yapılmaya devam ettiği ve tavsiye edildi ise ilaç da kullanıldığı takdirde, yirmilik diş eti şişmesi 3-4 gün içinde iyileşir. Bu noktadan sonra yirmilik diş hastalarımızın ağız yapısını bozmayacaksa hekimlerimiz dişi çekmeme taraftarıdır. Ancak diş çıkarken diğer dişleri zorlayacak ve şekillerini bozacak ise, hekimlerimiz bu bozulma gerçekleşmeden dişi çekerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir