Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası Şişlik

Yirmilik dişler, sadece 20 Yaşında çıkan dişler olarak değil 16 ile 30 arasındaki tüm yaşlarda çıkabilecek dişler olarak bilinmelidir. Bu dişler, genellikle diş etine gömük bir yapıda çıktıkları için gömük diş olarak adlandırılmaktadır. Hem alt hem üst çenede sağlı sollu olarak toplam 4 tane çıkmaktadır. Bu kapsamda hekimler tarafından yirmilik dişlerin çekilmesi önerilmektedir. İşlem sonrasında yirmilik diş ameliyatı sonrası şişlik çoğu kişide rastlanılan bir durum olmaktadır. Bu durum yüz bölgesinde şişme oluşturabileceği gibi aynı zamanda da ağrıya neden olmaktadır. Genel kapsamda bu şişliğin oluşmasında iki farklı neden gösterilebilir. Bunlardan birisi yaşanan travma diğeri ise bu bölgede oluşan ödem olarak gösterilebilir.

Travmatik Olarak Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası Şişlik Oluşması

Yirmilik dişlerin doğru çıkmaması ve ağız içerisinde diş yapısının bozulmasına neden olması; çürüklere neden olması ve beslenme düzenini bozması gibi nedenlerden dolayı çekilmesi, çok daha sağlıklı bir durum oluşturmaktadır. Bazı kişiler tarafından çene yapısı uygun olmadığı için yirmilik diş çıkarken gömük bir şekilde çıkmakta ve çapraşıklık oluşturmaktadır. Bu gibi bir durumda yirmilik dişler ameliyat ile alınmalıdır. Hastalarda insan vücudunun vermiş olduğu bir reaksiyona bağlı olarak travmatik bir durum şeklinde yirmilik diş ameliyatı sonrası şişlik ile karşılaşılmasına neden olabilir. Hastalarımız merkezimizde yapılan ameliyat sonrasında dişin çekilmesine bağlı olarak şişlik ve tepki verebilmektedir.

Yirmilik Diş Ameliyatı Sonrası Şişlik Ve Ödem Oluşması

Bazı hastalarımız tarafından merkezimize yirmilik dişler ile ilgili duyulan sıkıntılardan dolayı başvurulduğunda gömük şekilde çıkmış olan dişlerin ameliyat ile alınması önerilmektedir. Bazı hastalar da ise ameliyat ile alınması zorunlu bir durum haline gelmektedir. Yapılan yirmilik diş ameliyatı tamamen profesyonel bir şekilde uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilirken yirmilik diş ameliyatı sonrası şişlik durumu bu noktada ödem oluşması ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı görülebilmektedir. Bu şartlarda ödem, çekim sırasında sert kemik yapısından dolayı doğal bir sonuç olarak görülebilir. Enfeksiyon, merkezimiz bünyesinde çok nadir görülse de şişlik, yaklaşık 3 gün içerisinde önce artacak sonrasında inecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir