Tedavisi Alınan 20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara

20’lik diş çekimi sonrası sigara

Diş yapıları insanın doğumundan ölümüne kadar değişebilmektedir. On dört yaşlarında oluşmaya başlayan yirmilik diş adı verilen ağızın en arkasında çıkmaya başlayan yeni dişlerdir. Yirmili yaşlarda boy gösteren yeni diş olan yirmilik dişlerin bazılarının çekimini gerektiren bir durumdur. Yirmilik dişlerin tedavileri dişin yapısına ve çeşidine göre değişmektedir. 20’lik diş çekimi sonra sigara kullanımı diş yapısına zarar vermektedir. Söylemek gerekir ki sigara kullanımı diş rengini sarartmakta olup diğer yandan da çürümesi yönünde diş minesine zarar verebilecek maddeleri içermektedir.

Yirmilik Dişin Tedavisi ve 20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara

Çenedeki olan dişlere ek olarak çıkan yirmilik dişler yine ağız yapısına bağlı çıkarılmaktadır. İsteğe bağlı oda olabilen ancak sağlık açısından çekimi zorunlu durumlar vardır. Dişin gömülü olması ya da tam çıkamaması durumlar kesin çekilmesi gerekir. Yirmilik diş çekilmezse diğer diş yapıları bozulabilir, kırılabilir ve başka sorunlar meydana gelebilir. Tedavi süreçleri diş hekimlerince belirlenerek yapılan tedavi sonrasında diş yapısını korumak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan birisi de 20’lik diş çekimi sonrası sigara kullanımı durumudur. Sigara her daim ağız ve vücudun tümüne düşman maddeler içerir. Sigara diş etlerine de zarar verebilir. İltihaba ve daha da kötüsü kansere kadar birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara Dişlerde Hasarlara Sebep Olabilir

Yirmilik dişlerin çekilmemesi sonucunda eğer yarım bir şekilde çıkmış veya hiç çıkmamışsa tümör kadar büyük sonuçlar da meydana gelebilmektedir. Bu durumun oluşmaması için yirmilik dişlerin ağrısı ve sorunları durumunda hemen diş hekimlerine başvurmak gerekir. Aksi takdirde oluşabilecek hasarlar daha büyük olabilir. 20’lik diş çekimi sonrası sigara kullanımı doğru olmaz. Belirttiğimiz üzere normal zamanlarda da kullanımı doğru olmazken bu tedavinin sonrasında da pek uygun olmaz. Bu sebepten sağlık için zararlı olan bu maddeden mümkün olduğunca uzak durulması gerekir. Tedavinin sonrasında sigara tüketiminin karşısında olmak kadar diğer yandan da tüketilen her maddeye dikkat edilmesi gerekir. Uzman diş hekimlerine bu konuda başvurmak doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir