Gömülü 20lik Diş Çekimi ve Tedavisi

20lik Diş

Birçok insanın diş problemleri içerisinde en çok merak ettiği ve neden diye sorduğu en önemli konulardan birisidir. Yirmili yaşlara denk gelen fakat değişen yaşlarda çıkabilen dişler oluşturmaktadır. Bazı insanlarda ciddi problemler haline dönüşebilen, bazı insanlar için sorunsuz bir şekilde halledilebilen 20lik diş durumu, genellikle 18 ile 30 yaş arasında çıkan ve kişinin çene ve ağız yapısını değiştiren bir tıbbi durumdur. Ağız içerisinde yeterli mesafenin olması durumunda bu dişler, gereken noktada düzenli bir şekilde çıkarak ilerleyen yaşlara kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Fakat ağız yapısı içerisinde yeterli boşlukların bulunmadığı ve çene yapısının uygun olmadığı kişilerde bu dişler, gömülü diş şeklinde çıkabilir ve ağrılar ya da iltihaplar gibi durumlar oluşturabilir.

20lik Diş Mutlaka Çektirilmeli Midir?

Özellikle gençlerde bu dişler nedeniyle oluşan ağrılar, şişkinlikler ve kemiğe yapılan baskılar nedeniyle sosyal yaşantıdan günlük yaşantıya kadar her türlü durumu etkileyen problemler ortaya çıkmaktadır. Genç hastalarımız tarafından 20lik diş problemleri nedeniyle merkezimize başvuru yapıldığında genellikle gömülü diş gibi problemler olduğu fark edilir. Hekimlerimiz tarafından gereken tedavilerin uygulanması için hızlı bir şekilde uygulamalara başlanmaktadır. Bu dişlerde oluşan ağrı ve acılar ihmal edilmeden üzerine gidilmesi gereken bir konu oluşturur. Bu dişlerin mutlak olarak çekilip çekilmemesi konusunda da hastalar emin olamamaktadır. Bu nedenle hekimlerimiz çürük, enfeksiyon ve ortodontik sıkıntılar gibi durumları inceledikten sonra çekilip çekilmemesine karar vermelidir.

20lik Diş Çektirme ve Tedavisi

Eğer, enfeksiyon, kist, gömülü diş veya yoğun ağrı gibi durumlar yaşanıyorsa, hekimlerimiz tarafından 20lik diş çekimi işlemi yapılmaktadır. Diş çekme işlemi sonrasında hastaların belirli bir süre doktor tarafından verilen önerilere uyması ile sorunlar ortadan kaldırılarak tam bir tedavi oluşturulabilir. Bu önemli noktalar arasında yaranın kurcalanmaması, 24 saat çiğneme yapılmaması ve gargaraların düzenli şekilde uygulanması bulunmaktadır. Eski dönemlerde çok korkutucu bir tedavi olarak görülen bu yöntemler artık lazer sistemleri sayesinde çok daha pratik bir şekilde yapılabilir. Hastaların korkularından uzak durması sağlanmaktadır. Hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilen tedavilerde önemli olan, hastanın ağrılarından ve iltihap gibi sıkıntılarından kurtularak tekrar sağlıklı diş kullanımına kavuşmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir