Diş Çekimi Nasıl Olur?

Diş Çekimi Nasıl Olur?

Ağız ve diş sağlığı hemen herkes için oldukça önemli bir durumdur. Ağız ve diş sağlığının korunması için doğru beslenmek, doğru bakım metotları belirlemek ve sigara alkol gibi zararlılardan uzak durmak gerekmektedir.

Dış etkenler (sigara ve tütün mamulü kullanımı, yüksek oranda alkol alımı, yanlış beslenme, stres kaynaklı zarar görme vb.) ya da genetik etkenler dahilinde ağız ve diş sağlığı bozulabilmektedir. Özellikle diş sağlığının korunması adına bu tür zararlılardan uzak kalmaya gayret edilmelidir.

Yukarıda bahsedilen kimi nedenler sonucunda ya da kullanılmayan ya da kullanılsa da gerektiği kadar bakım göremeyen ve hatta diş eti altından çıkmakta zorlanan ve diğer dişlere ve çene kemiklerine de stres yaratan dişlerin çekilmesi gerekebilmektedir.  Dişin çekilmesi elbette ki son çare olarak görülen bir müdahaledir.

Diş çekimi nasıl olur sorusu dişlerinde sıkıntı ve ağrı hisseden ve çekilmesi gerektiğine inanan kişilerin aklını kurcalayan bir noktadır. Diş çekimi her şeyden önce diş hekiminizin vereceği bir karardır. Diş çekilmeden önce onu yerinde tutabilecek her türlü müdahalenin yapıldığına emin olunmalıdır. Bu durumun dışında dişin ağızdan diğer dişlerin sağlığını etkilemesi durumunda da alınması gerekli görülebilir. İşte bu durumda dişin ağızda kalması istenilen bir olay olmayacağı için çekilmesi kararı hekim tarafından verilebilir.


20’lik Dişlerin Çekilmesi

Halk arasında yirmilik dişleri olarak bilinen yirmi yaş dişleri alt ve üst çenenin her iki tarafında ve en sonda bulunan büyük azı dişleridir.  Bu diş tipi genetik, ırk ve cinsiyet farkları etken olabilmek ile birlikte kişilerde ortalama 20-23 yaşları arasında sürer. Bu diş tipi çene, diş ve ağız tipine bağlı olmakla birlikte diş eti altında gömülü kalabilmekle birlikte diş eti yüzeyine çıkarak kullanılabilir bir hali de alabilmektedir.

İnsan soyunda beslenme şekillerinin değişmesi ve evrim süreci içerisinde kimi nedenler doğrultusunda insanların çene yapıları tıpkı diğer canlık ırklarında olduğu gibi değişiklik gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak çene yapılarının küçülmesi ile yirmilik dişler diş eti altından çıkamamakta ve gömülü kalmaktadırlar.

Gömülü olarak kalmış olan yirmilik dişlerin kişiyi rahatsız etmeye başlaması doğrultusunda bir hekim kontrolünde alınması sağlanabilmelidir. Yirmilik gömülü dişin belirtileri, dişte ağrı, diş etinde şişkinlik ve kızarıklık, ağız içinde kötü koku, ağız içerisinde kötü tat, kötü nefes kokusu, diş etlerinde kanamadır.

Yirmilik diş çekimi nasıl olur diye sorulduğunda ise, dişin gömülü mü yoksa kullanımda olan bir diş mi olduğu önem arz etmektedir.

Yirmilik Diş Çekilme Zamanı ve Çekilmesini Gerektiren Durumlar

Ağız içinde yirmilik dişin rahatsızlık ve ağrıya yol açması sonucunda muhakkak ki bir diş hekimi kontrolü altına girilmelidir.

Dişin gömülü mü yoksa diş etini aşmış durumda mı olduğuna karar verildikten sonra müdahale buna uygun şekilde yapılmalıdır.

Gömülü diş çekimi nasıl olur sorusu cevabı genellikle hastalara korku vermektedir ancak en doğru, deneyimli ve profesyonel diş hekimleri yardımı ile bu süreç en az ağrılı ve acılı bir şekilde pek ala atlatılabilmektedir. Çekim yapıldıktan sonra bölgenin doğru korunması ve bakılması da çok önemlidir. Genellikle cerrahi müdahaleler şeklinde yapılan gömülü yirmilik diş çekimleri uzman kadrolara ve hijyenik müdahale odalarına sahip kurumlarda yapılmalıdır.

Polikliniğimizde en profesyonel diş hekimleri ve cerrahları bulunmaktadır. Güler yüzlü ekibi ve hijyenik koşulları ile gönül rahatlığı ile sizin ve sevdiklerinizin sağlığını bizlere emanet edebilirsiniz. Sağlığınıza huzurla ve maddi olarak sorun yaşamadan sahip olabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir