20lik Diş Nedir ve Ne zaman Çıkar?

20lik diş nedir

20lik diş nedir diye çok fazla merak eden kişi bulunuyor. 20 lik diş ağız içerisinde en son oluşmakta olan ve en son çıkan dişlerdir. Hem üst hem de alt çenenin ikinci büyük azı dişlerinin hemen arkasında bulunan bu dişler, üst ve alt çenede olmak üzere diş arkının en son kısmında bulunurlar.

Genellikle 20li yaş gruplarında ağız içerisinde çıkma eylemi gösterdiklerinden ötürü isimleri 20 yaş dişi olarak bilinmektedir. Gelişimsel açıdan ağız içerisinde en son oluşan ve ark üzerinde yerini alan bu dişler, 20 li yaşlardan önce çıkabilmek için çene yapısına bağlı olarak yeterli alan bulamazlar. Bu sebeple çene yapısının gelişimini tamamlaması ile birlikte kendilerine yer bulmaya çalışan 20 lik diş grupları genelde de yeterli alan bulamazlar ve bir takım sıkıntılara sebebiyet verirler.

20lik Diş Nedir ve Neden Gömük Olarak Oluşabilirler?

Çene de çıkabilmek için yeterli alan bulamama olasılığı en fazla olan bu dişler buna bağlı olarak çoğu zaman çene kemiği içinde gömük olarak da kalabilmektedir. Bu konu ile ilgili değişik teoriler ortaya atılmaktadır. Bunlardan biri günümüzde insanların atalarına oranla çok daha fazla işlemden geçmiş ve daha yumuşak besin maddelerini tüketmesidir. Buna bağlı olarak dişlerdeki aşınma sorunu çok az olduğu için 20 lik yaş dişleri için yeteri kadar alan oluşamadığı yönündedir.

İlkel yaşam sürmüş olan kabile bireylerinin üzerinde yapılan bir takım incelemeler sonucunda bu kişilerin ağızlarında 20 lik dişlerinin yerlerini alabildikleri gözlemlenmiştir. Bir diğer bir teori de yirmi yaş dişlerinin normal gelişimleri esnasında ilk defa çenede yatay bir şekilde gelişmesi ve çenenin büyümesi ile birlikte dişin gelişim açısının önce mesio-angular sonra da vertikale(dikey) dönmesidir. Dişin ekseninde meydana gelen bu dönme hareketi eğer tam olarak gerçekleşmez ise dişler gömük olarak kalabilmektedir. Bu sebeple 20lik diş nedir sorusunun dışında en fazla merak edilen gömük dişler konusuna da bu yazımızda açıklık getirmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir