20lik Diş Neden Çıkar ?

20lik diş neden çıkar

Adı yirmilik diş olarak bilinen ancak bazen 20’li yaşlara ulaşmadan bazen de 30’lu yaşlarda kendisini gösteren ve gösterdiği gibi de bize bir takım sorunlar yaşatan 20lik diş neden çıkar peki? Ağızda en son süren yani en son çıkan, üçüncü büyük azı dişi olan 20lik diş, sürme esnasında en sona kalmış olduğu için özellikle büyük dişlere ve dar çene yapısına sahip olan kişilerde gömülü kalma riski oldukça yüksektir.

Günümüzde birçok kişide sağlık problemlerine bağlı olarak alınmak zorunda kalınan 20 yaş dişinin işlevi aslında merak edilen konular arasında yer alıyor. Kimileri tarafından ‘akıl dişi’ olarak da bilinen yirmi yaş dişleri hem geç çıkar hem de çoğu kez probleme sebep olur ve diş hekimleri tarafından vakit kaybetmeden çekilmeleri gerekir. Çiğneme işlemin de aslında pek bir fonksiyonu bulunmayan 20lik diş neden çıkar ? 20’lik yaş dişlerinin bize henüz yiyeceği pişirerek yemeyi keşfetmemiş olan atalarımızın mirası olduğunu biliyor muydunuz? Onların zamanında çiğ yemekleri yiyebilmek için daha kuvvetli bir çene yapısına ve dişlere ihtiyaçları bulunuyordu.

20lik Diş Hangi Dişlerden Sonra ve Neden Çıkar?

Diğer bütün dişlerimizde aslında aynı anda çıkmaz. İlk önce süt dişlerimiz çıkar ve onlar döküldükten sonra da köpek dişleri ile birlikte ön dişler çıkar. Dişler bu sıra ile çıkarken çenemiz de gelişme evresine devam eder. Ancak 20 yaşını geçtikten sonra çenemizin oluşumuna bağlı olarak yirmi yaş dişlerine çene kemiğimizde yer açılmış olur.

Ne var ki bazı kişilerde yine de çene yapısı tam olarak 20 yaş dişinin çıkabilmesi için elverişli olamayabiliyor. Böyle durumlarda çenemizde az yer kaldığı için bu dişler daha hiç çıkmadan gömülü bir şekilde kalabiliyor. Yerine tam olarak oturamadığından iltihap ve çürüme sorunlarına yol açtığından da bu gibi olumsuz vakalarda hekim tarafından bu dişlerin çekilmesi daha uygun bulunuyor.

Umarız “ 20lik diş neden çıkar ?” sorusunun cevabını bu makalemiz ile sizlere açıklayabilmişizdir. Yirmi yaş dişleri ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için dilerseniz blog sayfamızda bulunan diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir