20lik Diş Nasıl Çıkar

20lik diş nasıl çıkar

20 lik diş ağız içerisinde en son oluşan ve en son çıkma eğilimi gösteren dişlerdir. 20lik diş nasıl çıkar sorusu çok fazla merak edilen bir sorudur. Ancak nasıl çıkar sorusundan önce nerede çıkar sorusunu yanıtlayarak yazımızda başlamak istiyoruz.

Hem alt hem de üst çenenin ikinci büyük azı dişlerinin hemen arkasında yer alan bu dişler, diş arkının en son kısmında üst ve alt çenede bulunurlar. Normalde 20 ile 30 yaş aralığında ve ağız içerisinde çıkma eylemi gösterdiklerinden ötürü bu isim ile bilinmektedirler. Gelişim açısından ağız içerisinde ve en son oluşan bu dişler, yirmili yaşlardan daha önce çıkma eylemi gösterebilmek için çene yapısına bağlı olarak yeterli alan bulamayabilirler. Bu sebeple çene yapısının gelişimini tamamlamasına da bağlı olarak bu dişler 20li yaşlarda çıkmaktadır. Kendilerine yer bulmaya çalışan yirmilik diş grupları genellikle yeterli alan bulamadıkları için bir takım problemleri de beraberlerinde getirebilmektedirler.

20lik Diş Nasıl Çıkar ve İşe Yarar?

2olik diş nasıl çıkar ve ne işe yarar sorunuzun cevabı olarak her dişte olduğu gibi sırası geldiği zaman 2olik dişlerimizde çıkma eğilimine girmektedir. Dişlerimizin hiç biri aslında aynı anda çıkmazlar. Hepsinin bir çıkış sırası bulunmaktadır. İlk olarak süt dişlerimiz çıkar ve onlar döküldükten hemen sonra ön dişler birlikte köpek dişleri çıkar. Dişler bu sıra ya bağlı klarak çıkarken çenemiz de bir takım gelişme evresi sürer. Ancak 20li yaşlara gelindikten sonra çenemizin oluşumuna ve yapısına bağlı olarak yirmi yaş dişlerine çene kemiği içerisinde yer açılmış olur.

Bazı kişilerde ise çene yapısı 20 yaş dişinin çıkabilmesi için tam olarak elverişli olamayabiliyor. Bu gibi durumlarda çenemizde çok az yer kaldığından bu dişler daha hiç çıkmadan gömülü bir şekilde kalabilmektedir. Akabinde de bir takım iltihaplanma veya çürüme gibi handikaplara da sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlarda hekim tarafından dişlerin çekilmesi çok daha uygun olmaktadır.

Umarız “ 20lik diş nasıl çıkar ?” sorusunun cevabını bu yazımız ile sizlere detaylı bir şekilde açıklayabilmişizdir. Yirmi yaş dişleri hakkında daha fazla bilgi almak için dilerseniz blog sayfamızdaki diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir