20lik Diş Kaç Günde Çıkar?

20lik diş kaç günde çıkar

20lik dişler adı üzerine genellikle 2oli yaşlarda çıkma eğilimi göstermektedir. Bazı durumlarda sancılı bir şekilde çıkarken bazı durumlarda ise hiç sorun yaratmadan çenede kendi yerini bulabilmektedir. 20lik diş kaç günde çıkar diye merak edenler olabilir. Bunun süresi tam olarak belli olmamak ile birlikte tamamen dişin durumuna ve kişinin çene yapısına göre değişmektedir.

Bilinenin aksine her yirmi yaş dişinin çekilmesi gerekmez. Eğer diş çevre dokuların zarar görmesine yol açmıyor ise yirmi yaş dişleri yerinde kalabilir. Anormal pozisyonda çıkan veya çene kemiği ile kaynaşma durumunda olan bir diş ise ileriki zamanlarda değişik sıkıntılara yol açabileceği için çekilmesi gerekebilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak diş hekimi tarafından muayene edilip, röntgen çekildikten sonra dişin çekilip, çekilmeyeceğine karar verilmelidir. Yirmilik dişlerin çekilmesi gereken durumların başında ise şu faktörler yer alıyor.

  • Dişin çıkış durumuna göre komşu dişte veya dişin kendisinde çürük oluşabilir. Buna bağlı olarak da dişte enfeksiyon oluşabileceği için dişin çekilmesi gerekebilir.
  • Eğer yirmi yaş dişi uzun süre çıkma eğilimini tamamlayamazsa, yemek artıkları ve bakteriler yirmi yaş dişinin arasına gireceğinden yine enfeksiyona yol açacaktır. Bu gibi durumlarda da yine çekilmesi gerekebilir. Bu sebeple zaten 20lik diş kaç günde çıkar sorusunun net bir cevabı bulunamamaktadır.
  • Yirmilik dişlerin çekilmesine sebebiyet veren bir diğer faktörde gömülü 20’lik dişlerdir. Bazı kişilerde çene yapısına da bağlı olarak 20lik dişler çıkacak yer bulamazlar ve gömük kalabilirler. Gömülü dişler ağrıya, ağız açmada kısıtlamaya ve kulakta da ağrıya yol açar. Antibiyotik yardımı ile en ağrısız şekilde bu süreci atlatmak mümkündür. Bu gibi durumlarda da yine dişin çekilmesi gerekebilir. Çünkü gömülü dişler uzun sürede ancak çıkabileceğinden çekilmesi en doğru yoldur.

Her yirmi yaş dişinin çıkışında bir problem oluşacak diye bir durum beklenemez. Bu sebeple hem çıkış süreleri hem de çıkış şekilleri ile birlikte çekilip, çekilmeme durumlarının hepsi kişiden kişiye değişen etkenlerdir.

20lik diş kaç günde çıkar ve belirtileri nelerdir?

20lik diş kaç günde çıkar sorusunun cevabını yazımızın başında da söylemiştik. 20lik yaş dişlerinin çıkma sürecinde ise en fazla kendisini belli eden belirti, dişin çıkacağı yerde bir baskı ve ağrının oluşmasıdır. Bu belli bir süre sonra daha da yoğunlaşarak devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda hemen bir diş doktoruna görünmekte fayda vardır. Çünkü ağrının çeşitli sebepleri olabileceğinden en kısa sürede müdahale de edilmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir