20lik Diş Etinin Şişmesi

20lik diş etinin şişmesi

Dişler, bazı yanlış uygulamalar ya da hastalıklar nedeniyle enfeksiyon kapma gibi bir sıkıntı ile karşılaşabilir. Bu enfeksiyon durumlarında diş etlerinde iltihaplanma gibi bir durum ile karşılaşılabilir. İltihaplanma ağrıya neden olacağı için 20lik diş etinin şişmesi gibi bir durumla görülebilir. Bu gibi durumlarda diş kontrollerinin hekimlere düzenli bir şekilde yaptırılması ve tedavilerin uygulanması gerekir. Aksi takdirde diş ve diş eti çok daha fazla şişerek iltihaplı ve acılı bir durum oluşturur. Daha sonraki aşamalarda bakterilerin oluşturacağı zehirli maddeler sonucu diş ve diş etinin çürümesi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Doğru bir tedavi uygulanarak enfeksiyon ortadan kaldırılmalı ve yirmilik diş çevresinde iltihap kurutulmalıdır.

20lik Diş Etinin Şişmesi Durumu Nasıl Ortaya Çıkar?

Diş doktorlarımız tarafından yapılan kontrollerde genellikle 20lik diş etinin şişmesi durumu büyük ölçüde ortaya çıkan ağrılar ile belirlenmektedir. Diş eti şiştiği zaman yirmilik diş üzerinde baskı uygulayan bir kısım ortaya çıkar. Hatta bu kısım yemek yeme ya da çiğneme sırasında gıdaların diş etine değmesi ile birlikte daha fazla ağrı ortaya çıkarır. Alt ya da üst kısımda şişmiş olan diş etleri, dişlerle birbirine temas ederek acılı bir durum ortaya koyar. Şişmiş durumda olan diş etleri, sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet gösterirken bu durum ilerleyen aşamada baş ağrısının tetiklenmesine neden olabilir. Ayrıca yemeklerin tadını alma ve koku alma fonksiyonlarında değişme ve bozulma görülebilir.

Tıbbi Olarak 20lik Diş Etinin Şişmesi Tedavisi

Hekimlerimiz tarafından uygulanan profesyonel bir tedavi sayesinde 20lik diş etinin şişmesi çözümlenebilir. Yirmilik dişler, gömük bir durumda olduklarından fırçalama sıkıntılarından dolayı daha hızlı bir çürüme ortaya çıkabilir. Bu durumda daha hızlı bir şişme ortaya çıkacağı için de düzenli bir hekim kontrolüyle şişme durumu engellenebilir. Öncelikle ağrıları gidermek için ilk müdahalede dişi kurtarmak yeterli gelmediğinde dişi çekmeye karar verebilirler. Zor bir işlem olan yirmilik dişin çekilmesinden önce röntgen çekilerek daha sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Son aşamada kanal tedavisi ile diş kurtarılabilir veya artık diş çekilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir