20’lik Diş Çıkarken Diş Eti Şişmesi

20’li yaşlara gelindiği zaman ortaya çıkan yirmilik dişler çoğu zaman sancılı bir sürecinde habercisi olabiliyor. Kimi hastalar çok rahat atlatabiliyorken, kimileri için ise adeta bu dişler kabusa dönüşebiliyor. 20’lik diş çıkarken diş eti şişmesi başta olmak üzere çok fazla sıkıntı ile belirebilen bu diş probleminde diş hekimine baş vurulması gerekir.

20lik diş 20’li yaşlarda hem alt hem de üst damakta, solda ve sağda olmak üzere dört adettir. Bu süreç bir çok kişide fazla ağrılı ve sancılı geçebilmektedir. Hem diğer ağızda çıkan ve artık oturmuş olan diş yapısının yeni çıkmaya çalışan 20’lik dişler ile tekrar yerinden oynatılması hem de damağın en son kısmında olması sebebi ile bazı kişilerde ciddi ağrılara yol açabilmektedir. Bu ağrılı süreç dişin durumuna göre değişmekte ve herkeste aynı şekilde ağrılı olmamaktadır.

20’lik diş çıkarken diş eti şişmesi probleminin ana nedeni ise dişin çıkarken damağı baskı uygulamasından dolayı hasar görmesi ve diş iltihabının meydana gelmesi gibi bir kaç etkeni vardır. Bu sebeple özellikle diş ve ağız sağlığı asla ihmal edilmemeli ve yılda en az bir kez diş kontrolüne gidilmelidir. Bu tür ağrılarda en çok bilinen yanlışların başında ise; dişe hap veya kolonya koymak gibi şeyler yer alıyor. Her ikisi de kesinlikle yanlış bir bilgi olduğu gibi aynı zamanda oldukça da tehlikelidir. Çünkü sinir uçları son derece hassas yapıya sahiptir ve bu sebeple körlüğe hatta ölüme kadar gidebilme riski bulunur.

Bu tür doğruluğu kesinlikle olmayan yanlış uygulamaların yerine doktor hekim tarafından muayene edilmek ve hekiminizin vereceği ilaç tedavisi ile bu süreci geçirmek en doğru yoldur. 20’lik diş etinin şişmesi genelde ağrılı bir süreç olduğu için tabi ki dişlerinizi fırçalamayı da ihmal edebilirsiniz, ancak bunun diş sağlığınızı daha da olumsuz etkileyeceğini göz önünde bulundurarak kesinlikle fırçalamaya devam edilmelidir. Eğer zaten dişinizde iltihap sorunu oluşmamış ise yine hekiminizin yönlendirmesi doğrultusunda çekilmesi işe yarayacaktır.

20’lik Diş Çıkarken Diş Eti Şişmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

20’lik diş çıkarken diş eti şişmesi sorunu ile karşı karşıya kalan hastalar;

  • Karanfil çiğneyerek ağrılarını birazcık da olsa hafifletebilirler.
  • Sabahları tuzlu su ile gargara yapabilirler.
  • Limonlu ve karbonatlı suyu da karıştırarak gargara yapabilirler.
  • Yemek yeme işlemi bu durumda işkence gibi gelebilir. Bu sebeple bu süreçte sıvı gıdalar tüketilebilir.
  • Ayrıca çok soğuk ve çok sıcak yiyecekleri yemekten veya içmekten de uzak durmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir