20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara

Ülkemizde diş sağlığı konusunda çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Dişlerin temizliğinden diş bakımına diş tedavilerinden periyodik kontrollere kadar birçok sahada eksiklikler hissedilmektedir. Bu noktada hizmet vermekte olan kurumumuz bilgilendirme çalışmalarına ek olarak internet sitesindeki blog yazıları ile de diş sağlığı noktasında katkıda bulunmaktadır. Özellikle yetişkin bireylerde 20’lik diş dediğimiz dişin büyümesi aşamasında çok büyük sorunlar yaşanabilmektedir. 20’lik diş 14 yaşlarında çıkmakta olan azı dişlerinden sonra çenenin alt ve üst kısmında en sonda bulunan dişlerdir. Genellikle büyüme sırasında problemler yaşanabileceğinden dolayı sıkıntılı bir durum oluşturabilmektedir. Bu sebeple tam olarak çıkamayan 20’lik dişler çekilmek zorundadır. 20’lik diş çekimi sonrası sigara içilmemeli, sıcak ve soğuk gıdaların tüketiminde normal diş çekimlerinde olduğu gibi dikkat edilmelidir.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara İçilebilir Mi?

20’lik dişin çekilip çekilmeyeceğine hekimlerimiz karar vermektedir. Zira bütün 20’lik dişlerin çekilmek gibi bir zorunluluğu yoktur. 20’lik dişler eğer muntazam bir şekilde çıkmışsa etten yukarıya doğru tam olarak görünümü gerçekleşmişse çekilmesine gerek yoktur. Fakat 20’lik dişler çapraz bir şekilde çıkmışsa veya eti yarıp tam olarak çıkamamışsa bu gibi durumlarda zaman içerisinde iltihaplanmakta hatta tedaviler takip edilmezse kist ve tümör oluşumu gibi çok tehlikeli durumlar da ortaya çıkartabilmektedir. Bundan dolayı hekimlerin karar vermesi neticesinde 20’lik diş çekimi gerçekleştirilmektedir. 20’lik diş çekimi sonrası sigara içilmeyeceği gibi sigara içmek normal şartlarda diş sağlığı açısından kesinlikle tavsiye edilmeyen bir durumdur.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Sigara Zararlı Mıdır?

Son derece zor bir operasyonla çekilmekte olan 20’lik dişler çekim sonrasında ağrı oluşturabilmektedir. Bazı durumlarda dişe cerrahi müdahalede bulunularak 2 parçaya bazen 4 parçaya ayrılarak çekim gerçekleştirilmektedir. Ayrıca diş etine gömülü olan 20’lik dişin çekimi ağrılı ve sancılı bir süreci başlanmaktadır. Bu sebeple 20’lik diş çekimi sonrası sigara içmek kesinlikle zararlıdır. Sadece diş sağlığı açısından değil beden sağlığı açısından da sigara içmenizi tavsiye etmiyoruz. Kaldı ki travmatik bir çekime gebe olan 20’lik diş çekiminden sonra sadece sigara konusunda değil gıdaların tüketimi konusunda da 1-2 haftalık periyotta dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir