20’lik Diş Çekimi Sonrası Ödem

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ödem

Her ne kadar 20’lik diş diye adlandırılmakta olsa da aslında genellikle 15 ve 16 yaşlarında çıkmaya başlayıp 22-23 yaşlarına kadar büyüme süreci devam etmekte olan dişlere 20’lik diş denmektedir. Çenenin her iki tarafında da en sonda çıkmakta olan büyük azı dişleri 20’lik diş diye adlandırılmaktadır. Genellikle 3 hastadan birinde 20’lik dişler sağlıklı bir şekilde çıkamamakta ve oldukça ciddi problemler ortaya çıkartmaktadır. 20’lik dişin ortaya çıkarttığı en büyük problem istenen şekilde büyüyemediğinde etin içerisinde kalması ve bu sebeple zaman zaman iltihaplanarak apse oluşturmasıdır. Ayrıca diş etinin içerisinde kalmış ve büyümemiş olan 20’lik dişler belli bir süre sonra düzgün bir şekilde fırçalanamayacağından dolayı hızlı bir şekilde çürümeye başlayacaktır. Bu gibi durumlarda kurumumuzla iletişime geçildiğinde 20’lik dişin çekim işlemleri gerçekleştirilmektedir. 20’lik diş çekimi sonrası ödem karşılaşılan problemlerden birisi olarak dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ödem Oluşur Mu?

Her şeyden önce 20’lik dişin çekilip çekilmeyeceği tamamen hekim tarafından belirlenmektedir. Zira sağlıklı bir şekilde büyümüş olan 20’lik dişin çekimi tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak istenen kalitede büyüyememiş diş veya çapraşık bir şekilde büyüyerek diğer dişlerin yapısını bozmuş olan 20’lik dişlere çok hızlı bir şekilde müdahalede bulunulmalıdır. Bazı durumlarda 20’lik dişin çekimi için anestezi işlemi bile gerekebilmektedir. Bazen de 20’lik dişin kesilerek çekimi söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlarda travmatik bir vaka olduğundan dolayı 20’lik dişin çevresindeki diş eti tahrip olabilmektedir. Bu sebeple 20’lik diş çekimi sonrası ödem eğer çekim işlemi güç bir şekilde gerçekleşmişse sık karşılaşılan bir durumdur.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Ödem İçin Ne Yapılabilir?

20’lik diş çekimi sonrası ödem tehlikeli olmayıp ağrılı olan bir süreçtir. Ödemin tolere edilebilmesi için en güzel uygulama ağrı kesiciler almak ve soğuk kompres uygulamaktır. Bu şekilde ortalama olarak 3 veya 5 gün içerisinde ödemin geçmesi gerçekleşecektir. Eğer 5 günden daha uzun süre ödem sürerse bu noktada antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir