20 Lik Diş Çekimi Sonrası Enfeksiyon

20 Lik Diş Çekimi Sonrası Enfeksiyon

Ağrı, şişme ve rahatsızlık 20 lik diş çekimi sonrası iyileşme süresince meydana gelebilecek normal bulgulardır. 20 lik diş azı dişlerinin son parçasıdır. Herkeste çıkmamak ile birlikte sağlıklı ve güzel bir gülüş için 20 lik dişe ihtiyacınız da yoktur. Bununla birlikte düzgün çıkamadıkları zaman ağrı ve rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. 20 lik dişler çıkmaya başladığı zaman (genelde bu süreç 16 ila 20 li yaşlar arasında olur) düzgün şekilde çıkabilmek için ağızda yer bulamayabiliyor. Bunun sonucunda belli bir açı ile çıkabilir veya  ağızda fazla kalabalık oluşturabilir. Bu da ileride diş ağrısı ve enfeksiyon gibi bazı rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Amerikan Diş Hekimliği Derneği insanlara 20 yaşından önce en az bir kez diş hekimine gidip 20 lik dişin sağlıklı bir şekilde çıkıp çıkmayacağını kontrol etmelerini önermektedir. Gerektiği takdirde bir diş hekimi veya oral cerrah basit bir prosedür ile 20 lik dişi alabilmektedir. Diş çekimi ameliyatvari bir süreçtir. Lokal veya genel anestezi 20 lik diş çekimi daha rahat bir süreç haline getirebileceği gibi acı ve rahatsızlık bu sürecin bir parçasıdır. Özellikle anestezi etkisi geçtikten sonra şiddetli ağrılar görülebilir. Bu sürecin sonunda dişinizin çekildiği yer iyileşmeye başlayacaktır.

20 Lik Diş Çekimi Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

20 lik dişinizin çekimi sonrasında büyük ihtimalle acı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Belki kanama da olacaktır. Ağzınız iyileşirken yara bölgesine fazla dokunmamaya ve orada oluşan kan pıhtısını bozmamaya dikkat ediniz. Bu süreç zarfında alkol, sıcak içecekler ve katı yiyecekler tüketmemeye özen gösteriniz. Ağzınızın iyileşmesi genellikle üç ile dört gün arası sürmektedir, ama bazı durumlarda bu süre bir haftaya kadar çıkabilmektedir. İyileşme süresini 20 lik dişinizin ne kadar o bölgede sıkışık olduğu ve enfeksiyon olup olmadığı ile doğrudan ilgilidir. İyileşme sürecini hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç tane yöntem vardır. Bu durumda genelde birkaç gün sabretmek önemlidir. Genellikle ilk gün sonunda günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Fakat en azından bir hafta boyunca dişinizin çekildiği yerde oluşan kan pıhtısını bozacak şekilde yiyecekler tükmetmemeye özen gösteriniz.  Ağrı için diş çekimini yaptırdığınız hekimin yazdığı reçeteli ağrı kesiciyi eczanelerden temin edip kullanabilirsiniz. Şişkinliğe yardımcı olması açısında yaranın üzerine buz koyabilirsiniz. Soğuk enfeksiyon riskini azaltır ve rahatsızlık hissiyatını gidermekte yardımcı olacaktır. Diş hekiminiz sizi 20 lik diş çekimi sonrası olan yaranızın iyileşme süreci hakkında bilgilendirmesi lazım. İlk 24 saat boyunca gargara yapmak, dişinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi şeyleri yapmamanızı söyleyebilir. Bu süre sonunda ağzınızı istediğiniz gibi fırçalayabilir ve diğer günlük aktivitelerinize dönmeye başlayabilirsiniz. İlk gün sonunda katı olmayan yumuşak yiyeceklerden tüketmeye başlayabilirsiniz. İyileşme süreci birkaç gün sürebilmek ile birlikte bazen bu süreç bir haftaya kadar uzayabilmektedir. Buz kullanın, sert yiyeceklerden kaçının ve yara bölgesine tuzlu su uygulayın. Eğer irin boşalması gibi beklenmeyen bir durum ile karşılaşırsanız  veya ağrınız şiddetlenirse doğrudan diş hekiminize ulaşmaya çalışın ve durumu anlatın. Bu gibi durumlar nadir oluşabilmek ile birlikte yine de mümkündür.

20 Lik Dişin Çekimine Engel Olan Haller

Gömülü 20 lik dişin çekimi diğer dişlerin çekiminden farklı olabilir. 20 lik dişin çene içerisindeki konumu, duruşu ve pozisyonu gibi durumlar dişin çekiminde engel olabilmektedir. 20 lik diş çekiminde bu yüzden nadir de olsa 20 lik diş çekimi ile birlikte bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir