20lik Diş Ameliyatı

20lik diş ameliyatı

20lik dişler ve 20lik diş ameliyatı günümüz de çoğu kişi için önemli bir problem kaynağı haline dönüşmüş durumda. Peki ama diğer dişlerimiz ile ilgili sorunlar yaşamıyorken , neden yirmi yaş dişleri bize bu kadar sorun çıkartıyor?

Bu durum tamamen çene yapısı ile alakalıdır. Çünkü bazı kişilerde çene yapısı daha küçük olduğu için dişleri çıkarken yer bulmakta zorlanmaktadır. Çene kemiği darlığına bağlı olarak bazı hastalar da, sağlam olan 1. küçük azı dişlerini çekerek yer kazanmak amaçlanmaktadır. Bu şekilde hastanın ağzında çapraşık 32 adet diş yerine sağlıklı 24 adet diş kalması planlanmış olur. Ağız ve diş sağlığı için önemli olan diş sayısının ne kadar çok olduğu değil , onun yerine hem sağlıklı bir ağız hem de düzgün bir alt üst çene ilişkisinin bulunuyor olması önemlidir. Bu faktörler göz önünde bulundurularak çoğu zaman 20lik yaş dişlerimiz ağız içerisine çıkacak yer bulamamakta yada bulsa bile yanak tarafına veya çapraz pozisyonda ya da yarı gömülü bir şekilde kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda 20lik diş ameliyatı maalesef kaçınılmaz olabilmektedir.

İdeal diş ve çene yapısına sahip olan hastalarda, yirmi yaş diş pozisyonu eğer düzgünse rahatlıkla yirmi yaş dişleri çene içerisinde sürebilmekte ve ağız içerisinde diğer dişler ile birlikte yerlerini alabilmekte . Yirmilik yaş dişleri için en hassas ve dikkat edilmesi gereken sorun, bu dişlere ulaşılması zor olduğu için iyice temizlenemiyor olmalarıdır. Özellikle eğer iki dişin arasından çürük sorunu başlıyor ise, yirmi yaş dişinizin önünde bulunan dişinde çürüme ihtimali oldukça yüksektir. Bu vakaların dışında eğer diş kemik erimesi mevcutsa, dişeti hastalığınız varsa yanında yer alan dişleri de değerlendirerek stratejik çekim yapılabilmektedir.

20lik diş ameliyatı genellikle üçüncü azı dişlerinin çekilmesi işlemidir. Bu dişler 17 ile 25 yaşları arasında çıkma eğilimi (sürme eğilimi) gösterdiğinden bunlara 20 yaş dişi denmektedir. Eğer düzgün olan karşıt bir diş ile temas edecek bir doğrultuda ve yer darlığına sebebiyet olmayacak şekilde sürme işlemine girerse 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekmeyebilir.

20lik Diş Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

  • Çürük durumunda,
  • Dişeti apsesi vakasında,
  • Çok fazla diğer dişlere basınç yaptığı ve zarar verdiği durumlarda,
  • Ortodenti amaçlı durumlarda,
  • Kist oluşumu söz konusu olduğunda ve
  • Protez ile ilgili sebeplerden ötürü 20lik diş ameliyatlarına gerek duyulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir