20lik Diş Ameliyatı

20lik Diş Ameliyatı

Adı 20lik diş olmakla birlikte 18-30 yaş arasında çıkabilen dişler, ağız içinde yeterli boşluk bulunmaması nedeniyle genellikle ağrıya ve dişlerin yapısında bozulmaya neden olabilen bir süreci beraberinde getirmektedir. 20lik dişin çıkışında sorun yaşanması halinde 20lik diş ameliyatı gündeme gelmektedir. Zira çıkmaya çalışan bu dişler diğer tüm dişlerin yapısını ve sağlığını tehdit ettiğinden çekilmesi çoğu zaman bir zorunluluk haline gelmektedir. İltihaplanma, ağrı ya da çürük oluşumu, 20lik dişlerin çekilmesini gerektiren sebepler arasında yer almaktadır. Gömülü kalan 20lik dişler de ağızda ciddi sorunlar meydana getiren ve bir operasyonla çekilmesi gereken dişler arasındadır.

20lik Diş Ameliyatı Uzman Kliniklerde Yapılmalı

20lik diş çekimi normal bir diş çekimi olarak değerlendirilmemelidir. 20lik dişlerin çene kemiğinde hangi konumda ve pozisyonda yer aldığı, büyüklüğünün ne kadar olduğu, dişin üzerinin kemikle ya da mukoza ile kaplı olup olmadığı gibi hususlar 20lik diş ameliyatı işleminin gerekli olup olmadığını belirleyen hususlardır. Hastanın durumuna ve dişin özelliklerine göre çekimin hangi yöntemle yapılacağına karar verilmektedir. Çekim sonrası bölgede ağrı görülmesi, hafif kanama ya da şişlik olması söz konusu olabilmektedir. Çekim sonrası oluşan boşluğa kan toplanmamasından kaynaklanan kuru soket adı verilen iyileşme sorunları da görülebilmektedir. İşlemin uzman bir klinikte yapılması ve hastanın etkili ağız bakımı ile bunu desteklemesi halinde iyileşme sorunları daha az olacaktır. 20lik dişlerinizde herhangi bir işlem yapılmadıysa öncelikle kontrol sonrasında ise gerekli olması halinde çekim için kliniğimize başvurabilirsiniz.

20lik Diş Ameliyatı Sonrası Bakım

20lik diş ameliyatı dişin ve hastanın özellikleri ile ilişkili olarak zor bir işlemdir. Operasyon sonrası enfeksiyon ya da kanama gelişmemesi ve ağrı oluşmaması için yara yeriyle oynanmamalı, ilk 24 saat çekim yapılan taraf çiğneme için kullanılmamalıdır. Kanamayı artırıp iyileşme sürecine zarar vereceğinden sigaradan uzak durulmalıdır. Kanama durumu tamponlarla kontrol edilmeli, pıhtının oynamaması için tükürmekten kaçınılmalıdır. Yüzün şişmemesi için uygulama bölgesine soğuk tampon uygulanabilir. İlk 24 saatin sonrasında tuzlu su gargarası ya da fırçalama sonrası kullanılacak antiseptik gargaralar iyileşme sürecini desteklemek için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir