20 Lik Diş Üstte Çıkar Mı?

20 lik diş üstte çıkar mı

Dişler, ağız yapısı içerisinde doğru bir şekilde çiğneme, konuşma, beslenme ve nefes alma gibi işlemlerin sağlanabilmesi için yer alan uzuvlardandır. Dişlerin belirli bir yaşa kadar düzenli bir şekilde çıkması sonrasında yirmilik diş adı verilen dişlerin çıkma süreci her insanda farklı bir durum olarak ortaya çıkarken kimi insanlar bu süreci ağrılı ve zor bir şekilde anlatmaktadır. Genellikle hastalarımız tarafından yirmilik dişlerin çekilmesi talep edilirken özellikle bu konuda 20 lik diş üstte çıkar mı sorusu da merak edilmektedir. Çünkü bu dişler alt çene gibi üst çene yapısı üzerinde de çıkabilmekte fakat çekim noktasında daha zorlayıcı bir durum oluşturmaktadır.

20 Lik Diş Üstte Çıkar Mı Ve Çekim İşlemi Nasıl Yapılabilir?

Yirmilik diş, çoğu insan için bir sıkıntı olmakla birlikte genellikle çıktığı dönemlerde ortodontistler tarafından çekilmesi önerilmektedir. Bu nedenle kliniğimiz tarafından da yirmilik dişlerin çekilmesi özel bir şekilde önerilen bir durumdur. Özellikle, 20 lik diş üstte çıkar mı sorusuna yönelik olarak bir yanıt vermek gerekirse elbette ki altlarda çıktığı gibi üstte de bu dişlerin çıkacağı belirtilmelidir. Eğer ilk 6 aylık süreçte iltihaplanma veya yoğun bir şekilde ağrı oluşması ile karşılaşılırsa yirmilik dişlerin çekilmesi gerekebilir. Ayrıca özellikle sadece üst çenede yirmilik diş çıkması durumunda bu dişlerin çekilmesi ağrıyı azaltacak ve diğer dişlerin çürümesini engelleyecektir.

20lik Diş Üstte Çıkar mı ve Nasıl Sorunlara Sebep Olabilir?

Çoğu hastamız tarafından yirmilik dişlerin sadece alt kısımda çıktığı sanılmakla birlikte 20 lik diş üstte çıkar mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Yirmilik dişler alt çenede çıktığı gibi elbette ki üst çenede de çıkabilir. Fakat üst çenede daha kısa ve dar bir alanda bulunduğu için daha fazla ağrıya ve diş çürümelerine neden olabilir. Sadece üst çenede bulunan dişlerin çekilmesi ile birlikte diş çürüme ve baskı durumları engellenerek rahatlama oluşturulabilir. Ağrılar ve iltihaplanmalara neden olan yirmilik dişler çekilmediği zaman ilerleyen dönemlerde ağız içerisinde kist gibi unsurlar da oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir