20 lik Diş Çıkarken Ne Yapmalı?

20 lik Diş Çıkarken Ne Yapmalı?

20 lik diş çıkarken ne yapmalı? Yirmilik dişler azı dişlerden üçüncüsüdür. Genelde 21 yaşına kadar gelişimini tamamlamaktadır. Bu dişler ağız içinde çeşitli sorunlara sebep olabilir. Gelişim sırasında bir problem yaşanmamışsa ve düzgün yerleşmişse kişinin yeme faaliyetlerine artı getirebilir. Ama bunun tam tersi durumlarda ağrı ve acılara sebep olurken dişin erken dönemde alınması gerekebilir. Uzmanlarımız genel olarak bu dişlerin 40 yaşına kadar alınmasını öngörmektedir. Erken dönemde kişinin çiğneme faaliyetlerine destek olurken ilerleyen dönemlerde çürüme ve ağrılar görülebilir. Fazla gömülmüşse veya doğru hizalanmamışsa küçük operasyonlar gerektiren dişlerdir. 20 lik dişlerin çekilmesine uzman doktorlarımız karar verir. Genel bir muayene sonrası yapılacak işlemler belirlenir. Ağrılı acılı durumlarda ilaç tedavisi de uygun olabilir. Özellikle iltihaplı diş ağrılarında ağrı kesici ve antibiyotikler önerilir. Bu sürede dişin ağrı ve iltihaptan arınması sağlanır.


20 lik Diş Tedavisi ve 20 lik Diş Çıkarken Ney Yapmalı?

Yirmilik diş çıkarken ne yapmalı?” sorusuna cevap verirken öncelikle yirmiliklerin ne olduğunu bilmek gerekir. Bu dişler 3. Büyük azı dişlerdir. En fazla 21 yaşına kadar bu dişlerin çıkması devam eder. Bazı kişilerde durum değişse de genel olarak 20 li yaşlarda çıkan dişler olduğundan bu ismi alır. Bu dişlerin gelişim ve çıkma durumlarına göre belirli sorunlar gözlenir. Sorunlar herkeste görülmese de son derece yaygındır. Çene yapısı dar olan kişilerde, çene içine gömülen dişlerde sorun yaşanır. Kiminde sığlık gözlenirken kimi dişlerde gömülme sorunları ile karşılaşılır. Bu dişlerin çıkış sırasında yaşanan sorunlara göre çekim işleminin yapılıp yapılmamasına karar verilir. Kişide ağrı, acı ve çeşitli sorunlar gözlenmemişse dişin çekilmesi önerilmez. Çekilse de kişiye bir yararı olmayacağı gibi zararı olabilir. Gömülü dişler ancak sorun yarattığında alınmalıdır. Yemek sonrası yemek artıkları sıkışıklık yapıyorsa, apse ve iltihaplar gözleniyorsa, diş çürümelerine sebep oluyorsa, ilaç tedavilerinin yeterli olmadığı durumlarda dişin çekilmesi uygun görülebilir.

Yirmilik Diş Ağrısı: Bazı kişilerde yirmilik diş çıkarken ağrılı ve acılı durumlar yaşanabilir. Özellikle gömülü dişlerin gelişim süreci kulak ve şakak hatta baş ağrılarına neden olur. Ağrı yüzde çeşitli noktalarda hissedilir. Yirmilik dişler çıkarken bu gibi sorunlar yaşanıyorsa ilk yapılması gereken bir uzmana görünmektir. Sitemiz aracılığıyla bizlere ulaştığınızda alanında profesyonel uzmanlarımız sizler için en doğru seçeneği sunacaktır. Başlarda ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı ile ağrıların yok edilmesine çalışılır. Çekim işlemine karar verilirse diş çekiminden kısa bir süre sonra tüm sorunlar ortadan kalkar.

20 lik Diş Çıkarken Ne Yapmalı ve Nasıl Bakılmalı?

20 lik diş çıkarken ne yapmalı? Yirmilik dişler kimilerinde sessiz sedasız çıkarken kimi dişlerin ağrılı ve acılı çıktığı görülür. Ağrıların yoğunlaştığı durumlarda diş hekimine görünmeniz gerekir. Muayene ve röntgen sonrası çene cerrahına görünmeniz gerekebilir. Ortak bir inceleme ve karar sonrası dişlere operasyon konusu netleştirilir. Dişlerin gömüldüğü ve sorun yaratacağı kesinleştiğinde yirmilik operasyonu gerçekleştirilir. Bu işlem yirmilikleriniz daha çıkarken yapılırsa ileride daha büyük acılar çekmenizin önüne geçilmiş olur. Baştan sorunlu çıkan dişin tedavisi veya çekimi geciktirilirse kökler geliştiğinde operasyon daha da zorlaşabilir.

20 lik dişler ağzın en gerisinde bulunan dişler olduğundan bakımları da en zor olan dişlerdir. Aceleyle yapılan fırçalamalarda bu dişler ihmale uğrayabilir. Olası sorunlara karşı itinayla temizlenmeli ve aralarında yemek artığı kalmamasına dikkat edilmelidir. Yemek artıkları ve plaklar çürümelere neden olabilir. Yirmiliklerinizin bakımı ve tedavisi konusunda sitemiz üzerinden bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir