20 lik Diş Çıkarken Ne Yapılmalı?

20 lik diş çıkarken ne yapmalı

Yirmili yaşlarına yakın dönemde insanlar, 28 dişlerine ek olarak 4 diş daha çıkararak diş sayısını 32’ye tamamlamaktadır. Normal olarak 16 yaşından itibaren çıkma suresi bulunabilen 20’lik dişler genellikle yirmili yaşlarda çıktığı için bu isimle anılmaktadır. Hekimlerimiz, yirmilik dişlerin kendilerine doğru bir şekilde yer bulamadığında çok kısa bir şekilde çıktığını ve bu diş bölgesinde bakterilerin üremesinin daha kolay olduğunu belirtmektedir. Bu gibi durumlarda 20’lik dişler ağız içerisinde şişlik, istenmeyen bir koku veya sert ağrılar oluşturabilir. Bu nedenle 20 lik diş çıkarken ne yapılmalı sorusuna yanıt olarak bu süreçte doktor kontrolünün ihmal edilmemesi cevabı verilebilir.

Hekimlerimiz genellikle kendilerine sorulan; 20 lik diş çıkarken ne yapılmalı sorusuna kapsamlı bir şekilde yanıt sunmaktadır. Bu zor süreçte çoğu kişi tarafından oluşan rahatsızlıklar önemsenmemekte ve bu rahatsızlıklar ilerleyen dönemlerde daha büyük problemlere yol açmaktadır. Genellikle ağız çene yapısı içerisinde uygun bir yer bulamadıklarında gömülü bir şekilde kalan bu dişler belirli bir süre boyunca problem oluşturmayabilir. Fakat bu dişler ağızda kalan yiyecek artıkları ile etkileşimde bulunduklarında bir takım ağız soruları oluşabilir. Yirmilik dişler yerlerine tam oturmadıkları zaman bu bölümlerde daha fazla bakteri üreyebilir ve dişlerde çürüme veya enfeksiyon gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu da hastalarımızın yüzünde şişlik oluşmasına ve şiddetli ağrılar yaşanmasına neden olabilir.

20 lik Diş Çıkardığınızı Nasıl Anlarsınız?

Bu gibi nedenlerden dolayı hekimlerimiz tarafından genellikle yirmilik dişlerin çekilmesi önerilmektedir. Özellikle; ağızda istenmeyen kokular, yüz şişliği ve ağrılar gibi durumlar oluştuğunda yirmilik dişlerin çekilmesi zorunlu bir duruma gelebilir. Bu kapsamda 20 lik diş çıkarken ne yapılmalı sorusu için yanlış bir şekilde çıktığında diş estetiğinde problemlere yol açabileceği için kontrollü bir şekilde takip edilmeli ve gerektiği noktada zorlu bir şekilde çıkmaları yerine dişlerin çekilmesi gerekmektedir, cevabı verilebilir. Bu öneriler dikkate alındığında hastalarımız yirmilik diş çıkarma sürecinde mutlak bir şekilde doktor kontrolünü aksatmamalı ve ağrılı durumlarda bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanılmamalıdır. Yanlış antibiyotik kullanımı çene kemiklerinde kayıplara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir