20 lik Diş Çekimi Sonrası Şişlik

20 lik Diş Çekimi Sonrası Şişlik

İnsanların en fazla karşılaştığı diş sorunlarından birisi de 20’lik dişlerdir. Uzun yıllar ve süreç içerisinde insanların değişen beslenme davranışları nedeni ile kullanmadıkları bir duruma gelen 20’lik dişler çıkması veya düzgün çıkmaması gibi durumlar nedeni ile sorunlar yaratmaktadır. Bu dişlerin çekiminin yapılması sonrasında da bazı sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Bu sorunlardan birisi de çekilme sonrası oluşan şişliktir. 20’lik dişi çıkan ve çektiren kişiler 20’lik diş çekimi sonrası şişlik oluşmasının nedeni ve giderilmesi için çözüm aramaktadır. Yüzde kötü bir görüntü olmasına ve ağrı olmasına neden olan bu şişliklerin meydana gelmesinde iki farklı neden vardır.

20’lik dişin çekilmesi sonrasında meydana gelen şişlik genel olarak insan vücudunun verdiği bir reaksiyondur.  İnsan vücudu yaşadığı travma sonrasında şişlik ile bir yanıt vermekte ve koruma durumu oluşturmaktadır. Bu durum 20’lik diş çekimi sonrası şişlik içinde geçerlidir. Bu dişin çekilmesine vücut şişlik ile tepki vermektedir. Bu şişlik oluşan ödeme bağlı olarak veya oluşan bir enfeksiyona bağlı olarak meydana gelebilmektedir. 20’lik dişin çekimi sırasında kemik yapısının sert olması nedeni ile doğal bir sonuç olarak ödem meydana gelmekte ve şişlik oluşmaktadır. Bunun yanında yapılan çekim sonrasında dikkat edilmemesi gibi bir neden ile çekim yapılan yerin enfeksiyon kapması ile şişliğin oluşması mümkündür.

Oluşan şişliklerin oluşma nedenlerine göre geçme süreleri ve neler yapılması gerektiği söylenebilir. 20’lik diş çekimi sonrasında ödeme bağlı olarak bir şişlik meydana gelmesi durumunda 3 gün içerisinde artmakta ve sonrasında inmektedir. Bu sürenin kısaltılması için buz uygulaması yapılması mümkün olmaktadır. Yapılan 20’lik diş çekimi sonrası şişlik için ödem kaynaklı olanların buz takviyesi ile bir veya iki gün içerisinde geçmesi mümkündür. Enfeksiyona bağlı olan şişliklerde ise ancak doktorun duruma bakması ve buna uygun ilaçları vermesi ile geçebilmektedir. Bir enfeksiyon olmaması için diş çekimi sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken konulara önem verilmelidir. Özellikle ilk gün için birçok besinden uzak durulması ve çok dikkatli davranılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir