20 lik Diş Belirtileri

20 li yaşlardan itibaren çıkmaya başlayan 20 lik dişler çoğu zaman zorlu ve sancılı bir süreci de beraberinde getirebilir. 20 lik diş problemi son derece yaygın olup, bazı hastalarda çıkış süreci kadar tedavisi de yine zorlu ve ağrılı olabilmektedir. 20 lik diş belirtileri ile bu süreci anlamak ve önceden müdahale etmek mümkündür. Her yirmilik yaş dişinin çıkması ağrılı olacak denemez çünkü genellikle gömülü çıkan dişler çok daha büyük sorunlar yaratmaktadır.

Gömülü olan yirmilik dişlerde genellikle problemin sebebi bu dişe ihtiyaç olmamasına bağlı olarak çenenin küçülmesi durumudur. Çene yapısı küçüldüğü için yirmilik diş de çıkacak bir yer arayışına girer. Yer bulamadığı içinde diğer dişleri zorlamaya başlar ve buna bağlı olarak da diğer dişler de olduğu gibi rahatlıkla çıkamaz ve ağrıya sebebiyet verir. 20 lik diş bu aşamada diğer dişlere baskı uygulayarak, diğer dişlerin yapısının da bozulmasına yol açar. Bu sebeple 20 lik diş belirtileri arasında yer alan ağrı başladığı zaman en kısa sürede diş hekimine baş vurularak bu dişin çekilmesi sağlanarak, diğer dişlerin yapısının bozulma riski önlenebilir. Dişin çekilip çekilmeyeceği ise ağız röntgeni ile belirlenmektedir. Ağrı şikayeti ile doktora hasta başvurduktan sonra röntgen çekilerek, dişin çıkabileceği bir yerin olup olmadığı, dişin sinirlere zarar verecek bir yerde mi olduğu gibi etkenler değerlendirildikten sonra gerekirse diş çekilir.

Dişin tam gömülü olması hiç sorun yaratmayacağı anlamına gelmez. Gömülü olan diş ön tarafta yer alan diş köklerine zarar verebilmektedir. Bu sebeple bu gibi durumlarda yirmilik dişlerin cerrahi müdahale ile alınması önerilir. 20 lik diş belirtileri arasında yer alan diğer bir faktör de dişte meydana gelen iltihaplanmadır. Tam anlamıyla diş etinin üzerine çıkacak yol bulamadıkları için iltihaplanmaya yol açabilirler. Bazı vakalarda ise yirmilik diş içeride gömülü haldeyken çürüme meydana gelebilir. Bu durumda da yine iltihaplanmaya ve aynı zamanda ağrıya sebep olmaktadır. Bu gibi karşılaşılan durumlarda da yine cerrahi müdahale şarttır. Bu sebeple kulak arkası yapılmadan en kısa sürede müdahale edilmesi diş sağlığı ve yapısı açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir