20 lik Diş Belirtileri

20 lik diş belirtileri

Dişlerimiz ağız ve çene yapımızı doğrudan etkileyen ve sağlıklarına dikkat ederek hayat kalitemizi arttırabilir.  Beslenmemizin yansıra görünüşümüzü ve diksiyonumuzu etkileyen hatta bazı durumlarda doğrudan bütün vücut sağlığımızı etkileyen önemli faktörlerdir. İnsanların ağız yapısında bulunan dişler çocukluk evresinden başlayarak çıkar ve yetişkinliğe erişmemizle tam halini alır. Çocuklarda diş sayısı az iken yetişkinlerde normal olarak tamamlanmış bir diş süreci sonrasında 32 diş bulunur. Eğer diş kayıpları ya da çene yapısıyla alakalı bir sorun olmamışsa 32 dişin her birinin yaptığı görevler ve bulundukları yerler diş hekimlerince belirlenmiş ve bir skala halinde sistemleştirilmiştir. Dişlerimizin yerlerine yerleşim sürecinde en önemli ve sorulan süreçlerden biri de 20lik diş belirtileri nedir ve ne zaman görülür sorularıdır.

20 lik Diş Belirtileri ve Tanımı
20 yaş dişleri genellikle 17-21 yaşları arasında gelişim gösterdiği için halk arasında 20lik diş adını almıştır. Ağzımızda bulunan kesici azı dişleri arasında sınıflandırılan 20 lik dişler altta ve üstte toplamda 4 adet olarak gelişim gösterirler. Ağızda en son oluşan bu dişler çiğneme ve yutma işlevine katkıda bulunmalarının yansıra eğer herhangi bir çürüme ya da bozulmaya maruz kalmadılarsa diksiyon ve görünüş üzerinde de olumlu katkılara sahip olabilirler. Ağrılara neden olması ve yetişkinlik hayatında karşılaşılan bir durum olması nedeniyle 20 lik diş belirtileri gören hastaların uygulanacak süreç için diş hekimlerine danışması en uygun olacaktır.

20Lik Diş Belirtileri İçin Uygulanan Yöntemler

Uzman hekimlerimizin diş sağlığı açısından uyguladıkları dünyaca kabul görmüş çağdaş yöntemler sayesinde hayatlarında diş sorunu yaşayan hastalar bu sorunlardan kolayca kurtulabilmektedirler. Yaşanan sorunlardan biri olan 20 lik diş belirtileri için hekimlerimizce uygulanan farklı yöntemler hastaların ağız ve çene yapılarına ayrıca dişlerin durumuna göre ciddi bir muayene işleminden sonra her hastaya özel olarak belirlenmektedir. Günümüzde acele bir tedavi için çoğunlukla uygulanan diş çekimi yüzünden halk arasında 20lik dişin mutlaka çekilmesi gerektiği hurafesi yayılmıştır. Fakat bu durum doğru değildir. Uzman hekimlerimizin yapacakları muayeneden sonra hiçbir dişin çekilmesine gerek kalmadan sağlam ve sağlıklı dişlere sahip olabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir